Γκιώνης: Έγραψε ιστορία, για 6η φορά θα αγωνιστεί σε Ολυμπιακούς Αγώνες

Ο Γκιώνης για 6η φορά θα αγωνιστεί σε Ολυμπιακούς Αγώνες

Ο Παναγιώτης Γκιώνης σε ηλικία 44 ετών θα εκπροσωπήσει για 6η φορά στην καριέρα του την ελληνική επιτραπέζια αντισφαίριση σε Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι.

Ο Παναγιώτης Γκιώνης τελείωσε τη δουλειά στο Σαράγεβο και θα ταξιδέψει στο Παρίσι για την 6η συμμετοχή του σε Ολυμπιακούς Αγώνες!

Ο 44χρονος πρωταθλητής του πινγκ πονγκ γνώριζε το δύσβατο μονοπάτι των προολυμπιακών τουρνουά και με αήττητη πορεία στη πρωτεύουσα της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης βγήκε στον δρόμο και το Σαράγεβο έφυγε για το Παρίσι.

Το πρωί του Σαββάτου (18/5) με μια φανταστική εμφάνιση νίκησε τον Σλοβάκο, Βανγκ Γιανγκ με 4-0 σετ στα ημιτελικά του σταδίου 2 στο Ευρωπαϊκό Προολυμπιακό τουρνουά και με αυτόν τον εμφατικό τρόπο, προκρίθηκε στο Ολυμπιακό τουρνουά του απλού!

Ολυμπιακοί Αγώνες: Ποιοι Έλληνες έχουν προκριθεί για το Παρίσι 2024

Απίστευτα σταθερός και σίγουρος για τον εαυτό του αρίστευσε κόντρα στο 4ο φαβορί του τουρνουά, το σκορ τα λέει όλα: 12-10, 11-5, 11-8, 14-12!

Στο κλειστό κλαμπ των έξι συμμετοχών

Για τον Παναγιώτη Γκιώνη το ολυμπιακό ταξίδι άρχισε στην Αθήνα το 2004 και από τότε πάντα δίνει το «παρών»: Πεκίνο 2008, Λονδίνο 2012, Ρίο ντε Τζανέιρο 2016, Τόκιο 2020 και τώρα στο Παρίσι.

gionis

Ο Γκιώνης έγινε μέλος ενός κλειστού κλαμπ με έξι συμμετοχές σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Συγκεκριμένα έγινε ο 4ος που το καταφέρνει μετά τον Τάσο Μπουντούρη στην ιστιοπλοΐα (1976, 1980, 1984, 1988, 1992, 1996), την Άγη Κασούμη στη σκοποβολή (1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004) και την Ευαγγελία Ψάρρα στην τοξοβολία (2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020).

Παράλληλα, ξεπέρασε τον θρυλικό Καλλίνικο Κρεάνγκα, που έχει το δικό του σπουδαίο σερί στην επιτραπέζια αντισφαίριση από το 1996 έως το 2012.

Κυριάρχησε στο καθοριστικό παιχνίδι

Οι ημιτελικοί του σταδίου 2 είχαν καθοριστικό χαρακτήρα διότι οι νικητές έπαιρναν τα δύο πρώτα «εισιτήρια» για το Παρίσι από αυτό το event και δεν χρειαζόταν να παρατείνουν την αγωνία τους στα στάδιο 3.

Με κεκτημένη ταχύτητα από τα προηγούμενα παιχνίδια του και δυνάμεις εφήβου ο Γκιώνης (νούμερο 9 των αγώνων) έδειξε την απόλυτη ετοιμότητα του από κάθε άποψη και τελείωσε τη δουλειά μία ώρα αρχύτερα.

Με τον Βανγκ Γιανγκ έχουν παράδοση κλειστών ματς (αμυντικός και ο πολιτογραφημένος Σλοβάκος), ο πρωταθλητής μας δεδομένα ανέλαβε και σήμερα αφάνταστα δύσκολο έργο, όμως είχε το καθαρό μυαλό, την αγωνιστική αξία και την τεράστια θέληση για ν’ ανταπεξέλθει τέλει.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα το 1ο σετ και την ακόμα πιο δυνατή ψυχολογία τα πήρε με ανατροπή ο Γκιώνης. Έχανε 6-2, 9-6 και 10-8 κι αφού ισοφάρισε στα σερβίς του Βανγκ πήρε άλλους δύο πόντους μετά το 10-10 κρατώντας πολύ την μπάλα στο τραπέζι και εκμεταλλευόμενος την επίθεση.

Κράτησε και στη συνέχεια τον καλό ρυθμό κι απέκτησε προβάδισμα με 7-4. Έπιανε καλά το σερβίς, ήταν σταθερός σε άμυνα και επίθεση και με τον Σλοβάκο να κάνει ορισμένα λάθη δεν υπήρχε περίπτωση ν’ αφήσει χαμένη την ευκαιρία για το 2-0.

Η τακτική απέδιδε και δυσκολεύοντας τον αντίπαλο και με πλασαριστές πλάγιες μπάλες με το backhand ο Γκιώνης προηγήθηκε 5-2 και στο 3ο σετ. Ο Σλοβάκος το μετέτρεψε άμεσα σε 6-5 υπέρ του, αλλά την εικόνα του αγώνα δεν την άλλαξε.

Ο πρωταθλητής μας συνέχισε με συνέπεια και αποφασιστικότητα έχοντας πρόβλημα μόνο όποτε επιχειρούσε γρήγορη επίθεση ο αντίπαλος στην τρίτη μπάλα (μετά το σερβίς), πρόσεξε τα σπιν του και μεγάλωσε το πλεονέκτημα!

Αμφίρροπο ήταν και το 4ο σετ, αλλά ο Γκιώνης ήθελε να τελειώσει άμεσα το έργο του! Έβγαλε τρομερές άμυνες και δύσκολα σπιν και την ίδια ώρα ζόρισε τον αντίπαλο με τις πλάγιες σπρωχτές μπάλες από το «δοντάκι». Έσωσε δύο σετ μπολ, έχασε ένα ματς πόιντ, αλλά αξιοποίησε τη δεύτερη ευκαιρία του για να γράψει μία ακόμα «χρυσή» σελίδα στη ζηλευτή διαδρομή του στα Προολυμπιακά από το μακρινό 2008 στη Ναντ της Γαλλίας (12-10, 11-5, 11-8, 14-12)